niedziela, 1 stycznia 2017

162. Stare Dobre Małżeństwo

Witam,
serdecznie wszystkich w Nowym Roku. Pierwszy post w tym roku będzie dla mnie wyjątkowy. Dziś na blogu autografy Krzysztofa Myszkowskiego, Romana Ziobro oraz Bolesława Pietraszkiewicza, czyli SDM-u. Od początku mojej przygody z autografami podpis Krzysztofa Myszkowskiego był moim głównym celem i niedawno udało mi się zdobyć jego podpis z czego jestem bardzo zadowolony. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was tytuł dzisiejszego posta niewiele mówi, a w zasadzie nic nie mówi, ale mam nadzieję, że dzięki tej notce choć kilka osób zainteresuje się twórczością SDM-u.

Stare Dobre Małżeństwo (SDM) – polska grupa folk rockowa, wykonująca również poezję śpiewaną. Muzykę do większości piosenek skomponował Krzysztof Myszkowski. Autorzy wierszy śpiewanych przez Stare Dobre Małżeństwo: Edward Stachura, Adam Ziemianin, Józef Baran, Bolesław Leśmian, Jan Rybowicz, Bogdan Loebl. Największe sukcesy zespół odnosił w latach 1989 - 2002 w składzie: Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Roman Ziobro. Ten ostatni opuścił zespół w 2002 r. W jego miejsce przez jeden sezon na gitarze basowej grał Robert Szydło, później do zespołu przystał Andrzej Stagraczyński. W 2006 z grupą związał się gitarzysta Dariusz Czarny (wcześniej – Bohema "kędzierzyńska"), a w 2007 – Przemysław Chołody (harmonijka). 15 kwietnia 2012 roku w Ośrodku Kultury w Obornikach zespół zagrał swój ostatni koncert w składzie Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński, Dariusz Czarny oraz Przemysław Chołody. W listopadzie 2012 r. SDM w nowym składzie: Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara, harmonijka), Bolo Pietraszkiewicz (gitary, instrumenty klawiszowe, cajon), Maciej Harna (oud, rawap, sitar, udu, lira korbowa) i Roman Ziobro (gitara basowa, kontrabas) - wyruszył w trasę koncertową po kraju. W 2013 r. z zespołu odszedł Maciej Harna. Pozostali muzycy Starego Dobrego Małżeństwa: Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński i Wojciech Czemplik utworzyli zespół U Studni.[źródło: wikipedia]

Do najbardziej znanych utworów SDM-u należą: "Bieszczadzkie anioły", "Czarny blues o czwartej nad ranem", "Jak", "U studni", "Jest już za późno", mógłbym tak długo wymieniać ale nie o to w tym chodzi. Miałem okazję być na koncercie SDM-u w 2015 roku, to było magiczne przeżycie, jeśli w waszym mieście będzie koncert SDM-u nawet się nie zastanawiajcie tylko kupujcie bilety, naprawdę warto. Jeszcze raz chciałem zachęcić wszystkich do zapoznania się z twórczością tej grupy, a oto na zachętę najbardziej znany utwór SDM -u:16 komentarzy: